https://abhar-electric.ir

مولتی متر چیست؟ روش کار با مولتی متر

مولتی متر دیجیتال
برای خرید مولتی متر دیجیتال، بررسی مشخصات مولتی متر دیجیتال ، مشاهده انواع مولتی متر دیجیتال، اطلاع از قیمت مولتی متر دیجیتال ارزان قیمت، نحوه کار با مولتی متر دیجیتال، اطلاع از مولتی متر دیجیتال چیست ، نمایندگی فروش مولتی متر دیجیتال و خرید اینترنتی مولتی متر دیجیتال می توانید به فروشگاه اینترنتی و آنلاین abhar-electric مراجعه فرمایید.

مولتی متر چیست؟ روش کار با مولتی متر ، روش اندازه گیری با مولتی متر

یک مولتی متر یا یک multitester ، همچنین به عنوان یک VOM (volt-ohm- milliammeters ) شناخته می شود، یک ابزار اندازه گیری الکترونیکی است که ترکیبی از چندین عملکرد اندازه گیری در یک واحد است. یک مولتی متر معمولی می تواند ولتاژ ، جریان و مقاومت را اندازه گیری کند. مولتی مترهای آنالوگ از یک میکرومتر سنج با یک نشانگر حرکتی برای نمایش خواندن استفاده می کنند. مولتی دیجیتال های دیجیتال (DMM، DVOM) یک صفحه نمایش عددی دارند و همچنین ممکن است یک نوار گرافیکی نشان دهنده مقدار اندازه گیری شده باشد. مولتی متر دیجیتال در حال حاضر بسیار شایع است به دلیل هزینه و دقت خود را، اما مولتی متر آنالوگ در برخی از موارد هنوز هم ترجیح داده است، برای مثال در هنگام مشاهده یک مقدار به سرعت در حال تغییر است.

یک مولتی متر می تواند یک وسیله دستی است که برای یافتن گسل های اساسی و کار خدمات زمین مفید است یا یک ابزار نیمکت که می تواند به سطح بسیار بالایی از دقت اندازه گیری کند. آنها می توانند برای رفع مشکلات الکتریکی در طیف گسترده ای از دستگاه های صنعتی و خانگی مانند تجهیزات الکترونیکی ، کنترل موتور، لوازم خانگی ، منابع تغذیه و سیستم های سیم کشی استفاده شوند.

Multimeters در طیف گسترده ای از ویژگی ها و قیمت در دسترس هستند. مولتی متر ارزان می تواند کمتر از ۱۰ دلار هزینه داشته باشد، در حالی که مدل های آزمایشگاهی با کالیبراسیون گواهی می تواند هزینه بیش از ۵۰۰۰ دلار آمریکا باشد.

اولین دستگاه جابجایی نشانگر جابجایی در سال ۱۸۲۰، گالوانومتر بود. برای اندازه گیری مقاومت و ولتاژ با استفاده از پل پناهگاه Wheatstone و مقایسه مقدار ناشناخته به ولتاژ یا مقاومت مرجع مورد استفاده قرار گرفت. در حالی که در آزمایشگاه مفید بود، دستگاه ها در این زمینه بسیار آهسته و غیر عملی بود. این گالوانومترها بزرگ و ظریف بودند.

جنبش D’Arsonval / Weston متر از یک کویل حرکتی استفاده می کند که اشاره گر را حمل می کند و بر روی محورها یا یک رباط باندی می چرخد. کویل در یک میدان مغناطیسی دائمی چرخش می کند و توسط چشمه های مارپیچ ریز محصور می شود که همچنین برای انتقال جریان به سیم پیچ حرکت می کند. این اندازه گیری را نسبت به تشخیص درست می دهد و انحراف مستقل از جهت متر است. به جای تعادل یک پل، مقادیر را می توان به طور مستقیم از مقیاس ابزار، که اندازه گیری سریع و آسان ساخته شده است، خواند.

کوئل متر متحرک پایه مناسب برای اندازه گیری جریان مستقیم است، معمولا در محدوده ۱۰ میکرومتر تا ۱۰۰ میلی آمپر. به راحتی با استفاده از shunts (مقاومت در برابر موازی با حرکت اولیه) و یا خواندن ولتاژ با استفاده از مقاومت سری که به عنوان ضرب کننده شناخته می شود، به راحتی جریان های سنگین را بخوانید. برای خواندن جریانهای متناوب یا ولتاژ، یک رگولاتور مورد نیاز است. یکی از اولین رکتیفایر مناسب، یکسو کننده اکسید مس بود که از سال ۱۹۲۷ توسط Union Switch & Signal Company، Swissvale، پنسیلوانیا و بعدا از شرکت Westinghouse Brake و Signal Company تولید و ساخته شد.

ملتمتر ها در اوایل دهه ۱۹۲۰ اختراع شدند زیرا گیرنده های رادیو و دیگر دستگاه های الکترونیکی خلاء رایج تر شد. اختراع اولین مولتی متر به مهندس پست بریتانیا، دونالد مکدیا، که از نیاز به حمل چندین ابزار جداگانه برای نگهداری مدارهای مخابراتی ناراضی بود ناراضی بود.  مکدیا ابزاری را برای اندازه گیری آمپر (آمپر)، ولت و اهم اختراع کرد، بنابراین متر چند منظوره به نام Avometer نامگذاری شد.  این متر شامل کوئل متر متحرک، مقاومت ولتاژ و دقت، و سوئیچ ها و سوکت ها برای انتخاب محدوده است.

شرکت اتوماتیک سیم پیچ و تجهیزات الکتریکی (ACWEECO) که در سال ۱۹۲۳ تأسیس شد، برای تولید Avometer و دستگاه سیم پیچ کویل نیز طراحی شده و توسط MacAdie اختراع شد. اگر چه یک سهامدار ACWEECO، آقای مکادوی تا زمان بازنشستگی خود در سال ۱۹۳۳ برای اداره پست کار خود ادامه داد. پسرش، هیو مککیه، به ACWEECO در سال ۱۹۲۷ پیوست و به مدیر فنی تبدیل شد.    اولین AVO در سال ۱۹۲۳ فروخته شد و بسیاری از ویژگی های آن تقریبا با آخرین مدل ۸ باقی مانده بودند.

خواص عمومی مولتی متر

هر متر، مدتی تحت آزمایش آزمایشگاه را بارگیری می کند. به عنوان مثال، یک مولتی متر با استفاده از یک حرکت کویل متحرک با جریان انحراف کامل در ۵۰ میکروپمپ ، بالاترین حساسیت به طور معمول در دسترس است، باید حداقل ۵۰ میکروپام را از مدار تحت آزمایش برای متر برای رسیدن به انتهای بالای مقیاس آن بکشاند. این ممکن است مدار یک امپدانس بالا را تا حد زیادی تحت تأثیر قرار دهد و به این ترتیب باعث کاهش خواندن شود. جریان انحراف کامل در مقیاس نیز ممکن است از نظر “اهم در هر ولت” بیان شود. مقدار اهم در هر ولت معمولا “حساسیت” ابزار است. بنابراین یک متر با یک حرکت ۵۰ میکروپروپیکی حساسیت ۲۰،۰۰۰ اهم را در هر ولت خواهد داشت. “در هر ولت” اشاره به این واقعیت است که امپدانس متر به مدار اطمینان تست ۲۰،۰۰۰ اهم ضرب شده توسط ولتاژ تمام مقیاس که متر تعیین می شود. برای مثال، اگر متر به مقیاس ۳۰۰ ولت مقیاس کامل تنظیم شده باشد، امپدانس متر ۶ مگاوام است. ۲۰،۰۰۰ اهم در هر ولت بهترین (بالاترین) حساسیت موجود برای مولتی مترال های آنالوگ است که دارای تقویت کننده های داخلی نیستند. برای متر هایی که دارای تقویت کننده های داخلی (VTVM ها، FETVM ها و غیره)، امپدانس ورودی توسط مدار تقویت کننده ثابت می شود.

اولین سنجنده دارای حساسیت ۶۰ اهم در هر ولت، سه محدوده جریان مستقیم (۱۲ مگا هرتز، ۱.۲ و ۱۲ ولت)، سه دامنه مستقیم ولتاژ (۱۲، ۱۲۰ و ۶۰۰ و یا اختیاری ۱۲۰۰ وات) و ۱۰،۰۰۰ اهم محدوده مقاومت نسخه بهبود یافته از سال ۱۹۲۷ این افزایش را به ۱۳ محدوده و ۱۶۶.۶ اوام در هر ولت (۶ mA) حرکت. نسخه ی “Universal” دارای دامنه های ولتاژ متناوب جریانی و متناوب اضافی از سال ۱۹۳۳ ارائه شد و در سال ۱۹۳۶ Avometer Model 7 حساسیت دوگانه ۵۰۰/۱۰۰ اهم در هر ولت ارائه شد.  بین اواسط ۱۹۳۰ تا سالهای ۱۹۵۰، ۱۰۰۰ اهم در هر ولت یک استاندارد حساسیتی برای کارهای رادیویی شد و این رقم اغلب در ورق خدمات ارائه شده است. با این حال، برخی از تولید کنندگان مانند سیمپسون، Triplett و وستون، همه در ایالات متحده آمریکا، قبل از جنگ جهانی دوم ۲۰،۰۰۰ اهم در هر ولت VOM تولید کردند و برخی از اینها صادر شد. پس از ۱۹۴۵/۶، ۲۰۰۰۰ اهم در هر ولت استاندارد مورد انتظار برای الکترونیک شد، اما برخی از سازندگان ابزارهای حساستری را ارائه دادند. برای صنعتی و دیگر “جریان های سنگین” استفاده از مولتی متر حساسیت کم ادامه یافت و این ها قوی تر از انواع حساس تر بودند.

مولتی متر با کیفیت بالا آنالوگ (آنالوگ) همچنان توسط چندین تولید کننده، از جمله Chauvin Arnaux (فرانسه)، Gossen Metrawatt (آلمان) و سیمپسون و Triplett (ایالات متحده آمریکا) ساخته شده است.

ساعتهای سبک جیبی در دهه ۱۹۲۰ به طور گسترده استفاده شد. مورد فلزی به طور معمول به اتصال منفی متصل شد، یک ترتیب که موجب شوک الکتریکی متعدد شد. مشخصات فنی این دستگاه ها اغلب خام بود، به عنوان مثال یک نشان داده شده است مقاومت فقط ۳۳ اهم در هر ولت، یک مقیاس غیر خطی و بدون تنظیم صفر.

ولتاژ سنج یا ولتاژ شیر (VTVM، VVM) برای اندازه گیری ولتاژ در مدارهای الکترونیکی مورد استفاده قرار گرفت که امپدانس ورودی بالا لازم بود. VTVM یک امپدانس ورودی ثابت به طور معمول ۱ مگا وم یا بیشتر داشت، معمولا با استفاده از یک مدار ورودی دنباله دار کاتدی ، و بنابراین مدار مدار تست شده را به طور قابل توجهی بارگیری نمی کرد. VTVM ها قبل از معرفی ترانزیستورهای آنالوگ ترانزیستور با امپدانس الکترونیکی و ولتاژ های ترانزیستور (FETVOM) اثر میدان میدان استفاده می شود . دیجیتال های مدرن (DVMs) و بعضی از دستگاه های آنالوگ مدرن نیز از مدار الکترونیکی ورودی برای دستیابی به امپدانس ورودی بالا استفاده می کنند. محدوده ولتاژ آنها به طور معادل با VTVMs معادل هستند. امپدانس ورودی برخی از DVM های ضعیف طراحی شده (به ویژه برخی از طرح های اولیه) در طول یک دوره اندازه گیری داخلی نمونه و نگهداری ، باعث ایجاد اختلال در برخی مدارهای حساس تحت آزمایش می شود.

مقیاس های اضافی مانند دسی بل و عملکرد های اندازه گیری مانند خازن ، افزایش ترانزیستور ، فرکانس ، چرخه کار ، نگه داشتن صفحه نمایش و تداوم که صدای زنگ را برای زمانی که مقاومت اندازه گیری کوچک است، در بسیاری از مولتیتر ها گنجانده شده است. در حالی که مولتی متر ممکن است توسط یک ابزار تخصصی متداول در یک ابزار تکنسین تکمیل شود، برخی از مولتی متر شامل توابع اضافی برای برنامه های کاربردی تخصصی (دما با یک پروب ترموکوپل ، القایی ، اتصال به کامپیوتر ، اندازه گیری زبان گفتار و غیره).

عملیات

یک مولتی متر ترکیبی از یک ولتمتر DC چندگانه، یک ولت سنج چندگانه AC، یک آمپر متر و چند لامپی است. یک مولتیمتر آنالوگ انحصاری ترکیبی از یک حرکت متر، مقاومت سنجی و سوئیچ می باشد. VTVMs تقویت کننده آنالوگ و شامل مدار فعال است.

برای یک حرکت آنالوگ، ولتاژ DC با یک مقاومت سری که متصل شده بین حرکت متر و مدار تحت آزمایش اندازه گیری می شود اندازه گیری می شود. یک سوئیچ (معمولا روتاری) اجازه می دهد که مقاومت بیشتری در سری به وسیله حرکت متر وارد شود تا ولتاژ های بالاتر را بخواند. محصول اصلی جریان انحراف کامل در جنبش، و مجموع مقاومت سری و مقاومت خود جنبش، می دهد ولتاژ کامل در محدوده. به عنوان مثال، یک متر متر که نیاز به ۱ میلی آمپر برای انحراف کامل در مقیاس، با مقاومت داخلی ۵۰۰ اهم، در محدوده ۱۰ ولت مولتی متر، مقاومت ۹.۵۰۰ اهم مقاومت سری.

برای مقادیر فعلی آنالوگ، شونده های مقاومت کم مقاومت به طور موازی با حرکت متر برای متصل کردن بیشتر جریان در اطراف سیم پیچ متصل می شوند. باز هم برای مورد یک فرض ۱ mA، حرکت ۵۰۰ اهم در محدوده ۱ آمپر، مقاومت شانت فقط بیش از ۰.۵ اهم است.

ابزار حرکتی کویل می تواند تنها به مقدار متوسط ​​جریان از طریق آنها پاسخ دهد. برای اندازه گیری جریان متناوب، که بارها و بارها تغییر می کند، یک یک رگولاتور در مدار قرار می گیرد به طوری که هر نیمه منفی چرخانده می شود. نتیجه یک ولتاژ DC متغیر و غیر صفر است که حداکثر مقدار آن نصف ولتاژ AC به ولتاژ پیک می باشد، با فرض شکل موج متقارن. از آنجایی که مقدار میانگین تصحیح شده و مقدار میانگین ریشه یک شکل موج تنها برای یک موج مربع یکسان است، مدارهای یکپارچه ساده فقط میتوانند برای شکلهای سینوسی کالیبراسیون شوند. شکل های دیگر موج نیاز به یک عامل کالیبراسیون متفاوت برای ارتباط RMS و مقدار متوسط. این نوع مدار معمولا دامنه فرکانس نسبتا محدودی دارد. از آنجا که الگوریتم های عملیاتی دارای افت ولتاژ غیر صفر هستند، دقت و حساسیت در مقادیر کم ولتاژ AC ضعیف است.

برای اندازه گیری مقاومت، سوئیچ ها برای قرار دادن یک باتری کوچک درون دستگاه برای عبور جریان از طریق دستگاه تحت آزمایش و کویل متر، ترتیب می دهند. از آنجا که جریان موجود بستگی به وضعیت شارژ باتری دارد که با گذشت زمان تغییر می کند، یک مولتی متر معمولا برای مقیاس اهم به تعدادی از آن ها صفر می شود. در مدارهای معمولی که در مولتی مولدهای آنالوگ یافت میشوند، انحراف سنج به طور معکوس متناسب با مقاومت است، بنابراین مقیاس کامل ۰ اهم خواهد بود و مقاومت بالاتر به انحرافات کوچکتر هم بستگی دارد. مقیاس اهم فشرده شده است، بنابراین رزولوشن در مقادیر مقاومت کمتر بهتر است.

ابزارهای تقویت کننده طراحی شبکه های مقاومتی و سری را ساده می کند. مقاومت داخلی کویل از انتخاب سری ها و مقاومت های شانتی محدوده جدا شده است؛ شبکه سری به این ترتیب تقسیم ولتاژ می شود. جایی که اندازه گیری های AC مورد نیاز است، یکسو کننده می تواند پس از مرحله آمپلی فایر قرار داده شود، و دقت در محدوده کم افزایش می یابد.

ابزارهای دیجیتالی که لزوما شامل تقویت کننده ها هستند، از اصول مشابه دستگاه های آنالوگ برای خواندن مقاومت استفاده می کنند. برای اندازه گیری های مقاومت، معمولا جریان ثابت کوچک از طریق دستگاه تحت آزمایش منتقل می شود و مولتی متر دیجیتال کاهش ولتاژ حاصل را می خواند؛ این فشرده سازی مقیاس موجود در دستگاه های آنالوگ را حذف می کند، اما نیاز به منبع دقیق جریان دارد. یک مولتی متر دیجیتال خودکار می تواند به طور خودکار شبکه مقیاس بندی را تنظیم کند، بنابراین مدارهای اندازه گیری از دقت کامل مبدل A / D استفاده می کنند.

در همه انواع مولتی متر، کیفیت عناصر سوئیچینگ برای اندازه گیری های پایدار و دقیق بسیار مهم است. بهترین DMM ها با استفاده از سوکت های طلائی در سوئیچ خود استفاده می کنند؛ گرانتر از استفاده از نیکل پوشش می دهد و یا هیچ کدام، با تکیه بر علائم لحیم کاری مدار چاپی برای مخاطبین. دقت و پایداری (به عنوان مثال، تغییرات دما، یا پیری، یا ولتاژ / تاریخ فعلی) یک مقاومت متر داخلی (و سایر اجزای) یک عامل محدود کننده در دقت و دقت طولانی مدت ابزار است.

مقدار اندازه گیری شده

Multimeter های معاصر می توانند مقادیر زیادی را اندازه گیری کنند. شایعترین آنها عبارتند از:

 • ولتاژ ، متناوب و مستقیم ، در ولت .
 • جریان ، متناوب و مستقیم، در آمپر .
 • محدوده فرکانسی برای اندازه گیری های AC دقیق مهم است، بستگی به طراحی مدار و ساخت و ساز دارد، و باید مشخص شود، بنابراین کاربران می توانند خواندن آنها را ارزیابی کنند. بعضی مترها جریان را به اندازه میل میلی متر یا حتی میکروپهای اندازه گیری می کنند. تمام متر ها دارای ولتاژ بار (ناشی از ترکیبی از شنت مورد استفاده و طراحی مدار می باشد) و برخی (حتی گران قیمت ها) ولتاژ بار کافی دارند که خوانایی جریان کم آنها به طور جدی نقض می شود. مشخصات متر باید شامل بار ولتاژ متر باشد.
 • مقاومت در اهم .

علاوه بر این، برخی از مولتی متر نیز اندازه گیری می کنند:

 • هدایت در زیمنس ، که معکوس از مقاومت اندازه گیری شده است.
 • ضریب پذیری مدار، به ندرت در صدا.
 • چرخه کار به عنوان یک درصد .
 • فرکانس هرتز
 • القاء در هندریس . مانند اندازه گیری خازن، این معمولا بهتر از یک الگوی القایی / خازنی طراحی شده است.
 • درجه حرارت در درجه سانتیگراد یا فارنهایت ، با پروب تست درجه حرارت مناسب، اغلب یک ترموکوپل است .
 • مولتی متر دیجیتال همچنین ممکن است شامل مدارهای زیر باشد:
 • تست کننده تداوم ؛ وقتی یک مقاومت مدار به اندازه کافی کم است (صدای پایین به اندازه کافی متغیر از متر به متر است)، صدای بلندگو صدایی می شود، بنابراین آزمون باید به عنوان غیرقابل توصیف باشد.
 • دیودها (اندازه گیری قطر جلو دیودها).
 • ترانزیستور (اندازه گیری جریان جاری و پارامترهای دیگر در برخی از انواع ترانزیستورها)
 • بررسی باتری برای باتری های ۱.۵ ولت و ۹ ولت. این یک اندازه گیری جریان جاری است که بارهای باتری در حال استفاده را شبیه سازی می کند. محدوده ولتاژ معمولی از باتری بسیار کمی جریان دارد.

سنسورهای مختلف را می توان به مولتی متر (یا در آن) متصل کرد تا اندازه گیری هایی مانند:

 • سطح نور
 • سطح فشار صوت
 • اسیدیته / قلیایی (pH)
 • رطوبت نسبی
 • جریان بسیار کوچک جریان (به nanoamps با برخی از آداپتورها)
 • مقاومت بسیار کم (به میکرو اهم برای برخی از آداپتورها)

جریان های بزرگ – آداپتورهای موجود در دسترس هستند که از القایی (فقط جریان AC) یا سنسور اثر هال (هر دو AC و DC جریان) استفاده می کنند، معمولا از طریق فیش های چسبنده عایق به منظور جلوگیری از تماس مستقیم با جریان های جریان بالا که می تواند خطرناک باشد، اپراتور

ولتاژ بسیار بالا – آداپتورهای موجود هستند که یک تقسیم ولتاژ با مقاومت داخلی را ایجاد می کنند، که امکان اندازه گیری را به هزار ولت می دهد. با این حال، ولتاژ های بسیار بالا اغلب رفتار تعجب آور، به استثنای اثرات بر روی اپراتور (شاید مرگ آور)؛ ولتاژ بالا که در واقع به یک مدار داخلی داخلی متر می رسد ممکن است قطعات آسیب های داخلی، شاید از بین بردن متر و یا به طور مداوم خراب کردن عملکرد آن.

قطعنامه و دقت

وضوح مولتی متر کوچکترین بخش مقیاس است که می تواند نشان داده شود، که مقیاس وابسته است. در برخی از مولتی متر دیجیتال می توان آن را پیکربندی کرد، با اندازه گیری های با وضوح بالاتر طول می کشد تا تکمیل شود. به عنوان مثال، یک مولتی متر که دارای رزولوشن ۱ میلی متری در مقیاس ۱۰ وات می تواند تغییرات در اندازه گیری ها را با افزایش ۱ mV نشان دهد.

دقت مطلق خطای اندازه گیری در مقایسه با اندازه گیری کامل است. دقت نسبی خطای اندازه گیری نسبت به دستگاه مورد استفاده برای کالیبراسیون مولتی متر است. اکثر داده های چندتوم دقت نسبی را ارائه می دهند. برای محاسبه دقت مطلق از دقت نسبی یک مولتی متر، دقت مطلق دستگاه مورد استفاده برای کالیبراسیون مولتی متر را به دقت نسبی مولتی متر اضافه کنید.

مولتی متر دیجیتال

وضوح یک مولتی متر اغلب در تعداد رقم های دهدهی حل شده و نمایش داده می شود. اگر رقم قابل توجهی نمی تواند تمام مقادیر از ۰ تا ۹ را بگیرد، به طور کلی و به طور گیج کننده، یک رقم کسری نامیده می شود. به عنوان مثال، یک مولتی متر که می تواند تا ۱۹۹۹۹ (به علاوه نقطه اعشار جاسازی شده) را بخواند، به عنوان خوانده شده ۴/۱ رقم است.

با هماهنگی، اگر مهم ترین رقم می تواند ۰ یا ۱ باشد، آن را نیم رقمی نامیده می شود؛ اگر می تواند مقادیر بالاتر را بدون رسیدن به ۹ (اغلب ۳ یا ۵)، ممکن است سه چهارم یک رقم نامیده شود. یک مولتی متر ۵/۵ رقمی یک نیمه رقمی را نشان می دهد که تنها می تواند ۰ یا ۱ را نمایش دهد و به دنبال آن پنج عدد از تمام مقادیر از ۰ تا ۹.  چنین متر می تواند مقادیر مثبت یا منفی از ۰ تا ۱۹۹۹۹۹ را نشان دهد. یک سنج ۳ رقمی می تواند مقدار را از ۰ تا ۳،۹۹۹ یا ۵،۹۹۹، بسته به سازنده، نمایش دهد.

در حالی که یک صفحه نمایش دیجیتال به راحتی می تواند در رزولوشن بسط داده شود، رقم اضافی هیچ ارزشی ندارد، اگر با مراقبت در طراحی و کالیبراسیون بخش های آنالوگ مولتی متر همراه نباشد. اندازه گیری های معنی دار (یعنی دقت بالا) نیاز به درک خوبی از مشخصات دستگاه، کنترل خوب از شرایط اندازه گیری و ردیابی کالیبراسیون ابزار می باشد. با این حال، حتی اگر رزولوشن آن بیش از دقت باشد ، یک متر می تواند برای مقایسه اندازه گیری ها مفید باشد. به عنوان مثال، یک متر با ۵/۱ رقم پایدار ممکن است نشان دهد که یکی از مقاومتهای ۱۰۰۰۰۰ اهم به میزان حدود ۷ اهم بیشتر از دیگری است، هر چند خطای هر اندازه گیری ۰.۲ درصد از خواندن است و به علاوه ۰.۰۵ درصد از ارزش کامل است.

تعیین “تعداد نمایش” راه دیگری برای تعیین وضوح است. شمارنده های صفحه نمایش به بزرگترین شماره یا بزرگترین شماره به علاوه یک (بنابراین تعداد شمارا به نظر می رسد چشمگیر تر است) نمایشگر مولتی متر می تواند نشان دهد، نادیده گرفتن جدا کننده اعشاری . به عنوان مثال، یک مولتی متر ۵/۵ رقمی نیز می تواند به عنوان یک شمارۀ صفحه نمایش ۱۹۹۹۹۹ یا ۲۰۰۰۰۰ شمارنده ی صفحه نمایش مشخص شود. اغلب تعداد نمایش داده شده فقط به عنوان ‘تعداد’ در مشخصات مولتی متر خوانده می شود.

دقت یک مولتی دیجیتال دیجیتال ممکن است در یک فرم دوقطبی، مانند “± ۱٪ از خواندن +۲ شمارش”، نشان دهنده منابع مختلف خطا در ابزار است.

مولتی متر آنالوگ

مترهای آنالوگ طرح های قدیمی تر هستند، اما هنوز هم توسط بسیاری از مهندسان ترجیح داده شده است. یکی از دلایل این امر اینست که آنالوگها حساسیت بیشتری نسبت به تغییرات مدار هستند که اندازه گیری می شوند. یک نمونه مولتی متر دیجیتال مقدار اندازه گیری شده را نشان می دهد و سپس آن را نمایش می دهد. مولتی متر آنالوگ به طور مداوم ارزش آزمون را بخواند. اگر تغییرات جزئی در خواندن وجود داشته باشد، سوزن مولتی مولتی آنالوگ آنها را ردیابی خواهد کرد در حالی که مولتی متر دیجیتال ممکن است آنها را از دست بدهد و یا برای خواندن دشوار باشد. این ویژگی پیگیری پیوسته هنگام آزمایش خازن ها یا کویل ها اهمیت دارد. یک خازن به درستی کار می کند تا زمانی که ولتاژ اعمال می شود، جریانی جریان را جاری کند، سپس جریان به آرامی به صفر می رسد و این “امضا” آسان است که بر روی مولتی متر آنالوگ دیده شود اما نه بر روی مولتی متر دیجیتال. این در آزمایش یک سیم پیچ است، به جز اینکه جریان شروع به پایین و افزایش می دهد.

اندازه گیری مقاومت بر روی یک آنالوگ به طور خاص با توجه به مدار اندازه گیری مقاومت معمولی که مقادیر بسیار سنگین را در مقادیر مقاومت بالاتر حفظ می کند دقت کم است. مترهای ارزان قیمت آنالوگ ممکن است تنها یک مقیاس مقاومت داشته باشند، که به طور جدی میزان دقیق اندازه گیری را محدود می کند. به طور معمول یک دستگاه آنالوگ دارای یک تنظیم پانل برای تنظیم کالیبراسیون صف ۰ اهم متر برای جبران ولتاژ متغیر باتری متر است.

دقت

مولتی متر دیجیتال معمولا اندازه گیری را با دقت بالاتر نسبت به همتایان آنالوگ انجام می دهد. مقادیر استاندارد آنالوگ با ضریب ± ۳٪ به طور معمول اندازه گیری می شوند،  هر چند ابزار دقت بالاتر ساخته می شوند. ملتمترهای دیجیتال قابل حمل دیجیتال مشخص شده اند که دقت آنها به طور معمول ± ۰.۵٪ در محدوده ولتاژ DC است. Multimeters of the mainstream bench-top with a precision specified better than ± ۰.۰۱٪. ابزارهای آزمایشگاهی می توانند چندین قطعه را در میلیون داشته باشند .

ارقام دقت باید با دقت تفسیر شود. دقت یک ابزار آنالوگ معمولا به انحراف کامل در مقیاس اشاره می کند؛ اندازه گیری ۳۰ ولت در مقیاس ۱۰۰ ولت ۳٪ متر، خطای ۳ ولت، ۱۰٪ از خواندن است. مترجمان دیجیتال معمولا دقت را به عنوان درصد از خواندن به همراه یک درصد از مقادیر تمام مقیاس مشخص می کنند، گاهی اوقات در تعداد، و نه درصد درصد بیان می شود.

دقت ذکر شده به عنوان محدوده DC millivolt (mV) مشخص شده است و به عنوان “دقت پایه ولتاژ DC” شناخته می شود. محدوده ولتاژ DC، جریان، مقاومت، محدوده های AC و دیگر، معمولا دقت پایین تر از رقم ولتاژ DC دارند. اندازه گیری های AC فقط با دقت مشخص شده در محدوده مشخصی از فرکانس ها مطابقت دارند.

تولیدکنندگان می توانند خدمات کالیبراسیون را ارائه دهند به طوری که ممکن است با استفاده از یک گواهی کالیبراسیون از متر جدید، نشان داده شود که متر به استانداردهای قابل رؤیت به عنوان مثال، موسسه استاندارد و فناوری ایالات متحده (NIST) یا دیگر سازمان های استاندارد ملی تنظیم شده است .

تجهیزات آزمون تمایل دارند تا از زمان کالیبراسیون رانده شوند و دقت مشخص شده به طور نامحدود قابل اعتماد نیستند. برای تجهیزات گران قیمت تر، تولید کنندگان و اشخاص ثالث خدمات کالیبراسیون را ارائه می دهند تا تجهیزات قدیمی تر ممکن است مجددا محاسبه و مجددا مجددا محاسبه شوند. هزینه چنین خدماتی غیرممکن است برای تجهیزات ارزان قیمت؛ با این حال دقت بسیار دقیق برای اکثر تستهای معمول مورد نیاز نیست. ملتمترهای مورد استفاده برای اندازه گیری های بحرانی ممکن است بخشی از یک برنامه مترولوژی برای اطمینان کالیبراسیون باشند.

یک مولتی متر می تواند فرض شود که “به طور متوسط ​​پاسخ” به شکل موج AC، مگر اینکه به عنوان نوع RMS واقعی باشد. به طور متوسط ​​مولتی متر پاسخ تنها دقت مشخص شده خود را در ولتاژ AC و آمپر برای شکل موج کاملا سینوسی را برآورده می کند. یک مولتی متر پاسخ واقعی RMS از طرف دیگر دقت مشخص شده خود را در ولتاژ AC و جریان با هر نوع شکل موج تا یک عامل crest مشخص را برآورده می کند. عملکرد RMS گاهی اوقات برای مترهایی که گزارشهای دقیق RMS را فقط در فرکانس های خاص (معمولا کم) و با شکل های خاصی (اساسا همیشه امواج سینوسی) گزارش می شود، اعلام می شود.

ولتاژ AC و ولتاژ فعلی ممکن است مشخصات متفاوت در فرکانس های مختلف داشته باشد.

حساسیت و امپدانس ورودی

هنگامی که برای اندازه گیری ولتاژ استفاده می شود، امپدانس ورودی مولتی متر باید نسبت به امپدانس مدار اندازه گیری شده بسیار بالا باشد. در غیر این صورت ممکن است عملیات مدار تغییر یابد، و خواندن نیز نادرست خواهد بود.

متر با تقویت کننده های الکترونیکی (تمام مولتی دیجیتال های دیجیتال و برخی از آنالوگ ها) دارای امپدانس ورودی ثابت هستند که به اندازه کافی بالا نیستند و اغلب مدارها را مزاحم نکنند. این اغلب یک یا ده مگومایز است ؛ استاندارد سازی مقاومت ورودی اجازه می دهد تا استفاده از پروب های مقاومت بالا خارجی که یک تقسیم ولتاژ با مقاومت ورودی به منظور گسترش دامنه ولتاژ تا ده هزار ولت ایجاد می کنند. مولتی متر بالا پایان به طور کلی یک امپدانس ورودی> 10 Gigaohms برای محدوده های کمتر یا برابر ۱۰ V را ارائه می دهد. برخی از مولتی متر بالا پایان> 10 Gigaohms امپدانس را به برد بالاتر از ۱۰ V. ارائه می دهند.

اکثر مولتیترهای آنالوگ از نوع اشاره گر متحرک غیرفعال هستند و جریان را از مدار تحت آزمایش برای انحراف اشاره گر متر جاری می کنند. امپدانس متر متفاوت است بسته به حساسیت اصلی حرکت متر و محدوده انتخاب شده است. به عنوان مثال، یک متر با حساسیت معمولی ۲۰،۰۰۰ اهم / ولت، مقاومت ورودی دو میلیون اهم را در محدوده ۱۰۰ ولت (۱۰۰ ولت ۲۰،۰۰۰ اهم / ولت = ۲،۰۰۰،۰۰۰ اهم) خواهد داشت. در هر محدوده ولتاژ مقیاس ولتاژ در محدوده، جریان کامل مورد نیاز برای جابجایی حرکت متر از مدار مورد آزمون گرفته شده است. حرکات سنج حساسیت پایین برای آزمایش در مدارهایی که امپدانس منبع کمتری نسبت به امپدانس متر است، برای مثال مدارهای قدرت ، قابل قبول است؛ این مترها مکانیکی هستند. بعضی از اندازه گیری ها در مدارهای سیگنال نیاز به حرکت بیشتر حساسیت دارند تا مدار امتحان را تحت آزمایش قرار ندهند.

حساسیت نباید با رزولوشن یک متر اشتباه گرفته شود، که به عنوان کمترین تغییر سیگنال (ولتاژ، جریان، مقاومت …) تعریف می شود که می تواند خواندن مشاهده شده را تغییر دهد.

برای مولتیترهای دیجیتال معمولی، کمترین میزان ولتاژ معمولا چند صد مگاوات AC یا DC است، اما کمترین محدوده جاری ممکن است چند صد میکرومتر باشد، اگرچه ابزار با حساسیت فعلی بیشتر در دسترس است. ملتمترهای طراحی شده برای (الکتریکی) “الکتریکی” به جای استفاده از مهندسی الکترونیک به طور کلی استفاده می شوند، به طور معمول از محدوده جریان فعلی میکامامو جلوگیری می کنند.

اندازه گیری مقاومت کم، نیاز به مقاومت سرب (اندازه گیری شده با دست زدن به پروب های آزمایش با هم) برای کمینه کردن دقیق محاسبه می شود. این را می توان با ویژگی های “دلتا”، “صفر” یا “خالی” بسیاری از مولتی متر دیجیتال انجام داد.

انتهای بالایی از محدوده اندازه گیری مولتی متر قابل توجهی متفاوت است. اندازه گیری بیش از حد احتمالا ۶۰۰ ولت، ۱۰ آمپر یا ۱۰۰ مگاوام ممکن است به یک ابزار آزمون تخصصی نیاز داشته باشد.

ولتاژ بار

هر آمپر متصل به سری سری، از جمله یک مولتی متر در محدوده جاری، مقاومت خاصی دارد. اکثر مولتی متر به طور ذاتی ولتاژ را اندازه می گیرند و یک جریان را که از طریق مقاومت شانت اندازه گیری شده است، اندازه گیری می کند. افت ولتاژ به عنوان ولتاژ بار شناخته می شود، مشخص شده در ولت در هر آمپر. مقدار می تواند بسته به محدوده متر انتخاب شود، از آنجایی که محدوده های مختلف معمولا از مقاومت های شنت مختلف استفاده می کنند.

ولتاژ بار در ولتاژهای بسیار کم ولتاژ قابل توجه است. برای بررسی تأثیر آن روی دقت و عملکرد مدار خارجی، متر را می توان به محدوده های مختلف تغییر داد. خواندن در حال حاضر باید همان و عمل مدار باید تحت تاثیر قرار نمی شود اگر ولتاژ بارگذاری یک مشکل نیست. اگر این ولتاژ قابل توجه باشد، می توان با استفاده از یک محدوده جریانی بالاتر، آن را کاهش داد (همچنین دقت ذاتی و دقت اندازه گیری را کاهش می دهد).

سنسور جریان متناوب

از آنجا که سیستم نشانگر پایه در هر یک از آنالوگ یا دیجیتال تنها به DC پاسخ می دهد، یک مولتی متر شامل یک مدار تبدیل AC به DC برای اندازه گیری جریان جریانی می باشد. متر پایه از یک مدار یکسو کننده برای اندازه گیری میانگین یا حداکثر مقدار مطلق ولتاژ استفاده می کند، اما برای نشان دادن مقدار میانگین ریشه محاسبه شده (RMS) برای شکل موج سینوسی ، برای کالیبراسیون تنظیم می شود. این خواندن صحیح برای جریان متناوب را در توزیع قدرت مورد استفاده قرار می دهد. راهنماهای کاربر برای بعضی از این مترها، برای برخی فرمهای غیر سینوسی ساده ساده، برای اصلاح مقدار معادل میانگین ریشه (RMS) محاسبه می شود. مولتی متر گران تر از جمله مبدل AC به DC است که مقدار واقعی RMS شکل موج را در محدودیت های خاصی اندازه گیری می کند. کتابچه راهنمای کاربر برای متر ممکن است محدودیت های عامل و فرکانس کریستال را نشان دهد که کالیبراسیون متری معتبر است. حسگر RMS برای اندازه گیری در شکل موج های غیر سینوسی، مانند سیگنال های صوتی و درایوهای فرکانس متغیر، ضروری است .

مولتی متر دیجیتال (DMM یا DVOM)

مولتی مدرن مدرن به علت دقت، دوام و ویژگی های اضافی آنها دیجیتال هستند. در یک مولتی دیجیتال سیگنال تحت آزمایش به یک ولتاژ تبدیل می شود و یک آمپلی فایر با کنترل الکترونیکی به طور پیش فرض سیگنال. یک مولتی دیجیتال دیجیتال مقدار اندازه گیری شده به عنوان یک عدد را نشان می دهد که خطاهای اختلاف منظر را حذف می کند.

مولتی مدیا دیجیتال مدرن ممکن است دارای یک کامپیوتر جاسازی شده باشد که دارای ویژگی های راحتی است. پیشرفت های اندازه گیری موجود عبارتند از:

محدوده خودکار ، که محدوده صحیح را برای مقدار آزمایش مورد نظر را انتخاب می کند تا رقم قابل توجهی نشان داده شود.به عنوان مثال، یک مولتی متر چهار رقمی به طور خودکار دامنه مناسبی برای نمایش ۱.۲۳۴ به جای ۰.۰۱۲، و یا اضافه بار را انتخاب کنید. متر خودکار اعم معمولا شامل یک را برای نگهداری متر به یک محدوده خاص، به دلیل اندازه گیری است که باعث تغییرات وسیعی مکرر می تواند مانع به کاربر.

خودرو قطب برای خوانش مستقیم در حال حاضر، نشان می دهد اگر ولتاژ اعمال شده مثبت است (موافق با برچسب متر سرب) یا منفی (قطب مخالف به سرنخ متر).

نمونه و برگزاری ، که خواندن تازه ترین معاینه چفت خواهد پس از ابزار است که از مدار تحت تست برداشته شده است.

آزمایشهای فعلی محدود برای افت ولتاژ در سراسر اتصالات نیمه هادی . در حالی که یک جایگزین برای یک مناسب تستر ترانزیستور ، و قطعا نه برای جاروب منحنی ردیاب نوع، این را تسهیل دیود تست و انواع مختلف ترانزیستور.

نمایش گرافیکی از مقدار تحت آزمون، به عنوان یک نمودار میله ای . این باعث می شود رفتن / بدون رفتن آزمایش آسان است، و همچنین اجازه می دهد لکه بینی از روند سرعت در حال حرکت.

پهنای باند کم اسیلوسکوپ .

تست مدار خودرو، از جمله تست برای زمان بندی خودرو و سیگنال های ساکن (ساکن و آزمایش دور موتور است که معمولا به عنوان یک گزینه در دسترس است و در DMMs اساسی خودرو شامل نمی شود  ).

ساده اکتساب داده ها ویژگی های به ضبط قرائت حداکثر و حداقل طی یک دوره معین، و یا به تعدادی از نمونه در فواصل زمانی ثابت.

ادغام با موچین برای فن آوری پایه سطحی .  [ منبع بهتری مورد نیاز ]

ترکیب متر LCR برای کوچک SMD و از طریق سوراخ قطعات.

متر مدرن ممکن است با یک واسط کامپیوتر شخصی توسط اینفرارد لینک ها، RS-232 اتصالات، USB ، و یا یک اتوبوس ابزار مانند IEEE-488. رابط کاربری اجازه می دهد تا کامپیوتر برای ضبط اندازه گیری به عنوان آنها ساخته شده است . برخی DMMs می توانید اندازه گیری ذخیره و ارسال آنها را به یک کامپیوتر است .

اولین مولتی متر دیجیتال در سال ۱۹۵۵ توسط سیستم های غیر خطی تولید شد.   ادعا شده است که اولین مولتی متر دیجیتال دستی توسط Frank Bishop از Intron Electronics در سال ۱۹۷۷  توسعه یافت که در آن زمان یک پیشرفت عمده برای تعمیر و نگهداری و پیدا کردن خطا در این زمینه را ارائه داد.

مولتی متر آنالوگ

مولتی متر ارزان قیمت آنالوگ با صفحه نمایش سوزن گالوانومتری

یک مولتی متر ممکن است با یک حرکت سنج وسیله نقلیه گالوانومتر یا کمتر با یک نشانگر باریگراف یا نشانگر شبیه سازی شده مانند صفحه LCD یا فلورسنت خلاء اجرا شود . مولتی متر آنالوگ شایع است؛ یک دستگاه آنالوگ با کیفیت همانند یک DMM هزینه خواهد داشت. Multimeters آنالوگ دقت و دقت قرائت محدودیت های توصیف شده در بالا را دارند، بنابراین برای تهیه دقت همانند ابزار دیجیتال ساخته نشده اند.

مترهای آنالوگ نیز مفید هستند، در حالی که روند اندازه گیری مهم تر از مقدار دقیق به دست آمده در یک لحظه خاص است. تغییر در زاویه یا در یک نسبت ساده تر از یک تغییر در خواندن دیجیتال است. [ نیازمند نشریه ] به همین دلیل، مولتی متر دیجیتال اغلب این را با یک برگرام تقریبا تقریبی (معمولا با پاسخ سریعتر خواندن نسبت به خواندن اولیه) مقایسه می کند. موثرترین آنها در یک قوس قرار گرفته است، برای شبیه سازی نشانگر یک آنالوگ.

جنبش متر آنالوگ ذاتا فیزیکی و الکتریکی شبیه تر از متر دیجیتال است. بسیاری از مولتی ولت های آنالوگ دارای موقعیت سوئیچ دور هستند که “خاموش” را برای حفاظت از حرکت متر در حین حمل و نقل قرار می دهند که باعث می شود مقاومت کم در طول حرکت متر، منجر به ترمز دینامیکی شود . حرکات متر به عنوان اجزاء جداگانه ممکن است به همان شیوه با محافظت اتصال کوتاه یا اتصال دهنده بین پایانه ها در هنگام استفاده نادیده گرفته شوند. سنسورهایی که دارای یک شنت در سراسر سیم پیچ هستند مانند یک آمپر ممکن است به علت مقاومت کم شانت، مقاومت بیشتری در برابر حرکات غیرقابل کنترل سوزن متر برقرار نکنند.

حرکت متر در یک مولتی متر آنالوگ نشانگر حرکتی عملا همیشه یک گالوانومتر حرکت کویل از نوع d’Arsonval است، با استفاده از هر دو محور نجیب و یا نوارهای ضخیم برای حمایت از سیم پیچ متحرک. در یک مولتی متر اولیه، جریان برای خنثی کردن سیم پیچ و اشارهگر از مدار اندازه گیری شده کشیده می شود. معمولا یک مزیت برای به حداقل رساندن جریان جاری از مدار می باشد که مکانیسم های ظریف را نشان می دهد. حساسیت مولتی متر آنالوگ در واحد های اهم در هر ولت است. به عنوان مثال، یک مولتی متر با هزینه بسیار کم با حساسیت ۱۰۰۰ اهم در هر ولت، یک میلی آمپر از یک مدار در انحراف کامل مقیاس را می کشد.  مولتی گرما گران تر (و مکانیکی حساس تر) معمولا دارای حساسیت ۲۰،۰۰۰ اهم به ازای هر ولت و گاهی اوقات بالاتر است، با ۵۰،۰۰۰ اوام در هر ولت (رسم ۲۰ میکرومتر در مقیاس کامل) در حد حد بالا برای یک هدف عمومی قابل حمل، مولتی متر آنالوگ غیر انعطاف پذیر

برای جلوگیری از بارگیری مدار اندازه گیری شده توسط جریان کشیده شده توسط حرکت متر، برخی از مولتی متر آنالوگ استفاده از تقویت کننده بین اندازه گیری مدار و حرکت متر. در حالی که این هزینه و پیچیدگی متر را افزایش می دهد، با استفاده از لوله های خلاء یا ترانزیستورهای اثر میدان ، مقاومت ورودی می تواند بسیار بالا و مستقل از جریان مورد نیاز برای استفاده از کویل حرکت متر. چنین مولتی مترهای تقویتی VTVMs (ولتاژهای خلاء لوله)،  TVM (ترانزیستور ولت متر)، FET-VOM ها و نامهای مشابه نامیده می شود.

به علت عدم وجود تقویت، مولتی متر معمولی آنالوگ به طور معمول کمتر حساس به تداخل فرکانس رادیویی است و بنابراین در بعضی از زمینه ها حتی در دنیای مولتیترهای دقیق تر و انعطاف پذیر الکترونیکی همچنان جایگاهی برجسته ای دارد.

تست مولتی متر منجر می شود

یک مولتی متر می تواند از بسیاری از پروب های مختلف برای اتصال به مدار یا دستگاه تحت آزمایش استفاده کند. کلیپ های کروکودیل ، کلیپ های قلاب گیر کشویی و پروب های اشاره شده سه نوع رایج هستند. پروب های کاوشگر برای نقاط تست نزدیک به فاصله مورد استفاده قرار می گیرند، به عنوان مثال دستگاه های سطح نصب . اتصال دهنده ها به انعطاف پذیر، منعطف عایق شده با اتصالات مناسب برای متر متوقف شده است. پروب ها به متری های قابل حمل به طور معمول توسط جک های موز با پوشش یا مونتاژ متصل می شوند، در حالی که دستگاه های پایه می توانند جک های موز یا اتصالات BNC را استفاده کنند . شاخه های ۲ میلیمتری و پست های اتصال نیز گاه گاه مورد استفاده قرار می گیرند، اما امروزه کمتر استفاده می شوند. در واقع، رتبه بندی ایمنی در حال حاضر نیاز به جرقه موز shrouded.

جک های موز به طور معمول با فاصله مرکز مرکزی تا مرکز ۰.۷۵ (۱۹ میلی متر ) قرار می گیرند تا آداپتورهای استاندارد یا دستگاه هایی نظیر ولتاژ چند برابر یا پروب های ترموکوپل را به آن وصل کنند.

گیره متر را در اطراف یک هادی که جریان را برای اندازه گیری می کند بدون نیاز به اتصال متر به صورت سری با مدار، و یا تماس فلزی در همه. کسانی که برای اندازه گیری AC استفاده از اصل ترانسفورماتور؛ گیره در متر برای اندازه گیری فعلی کوچک یا جریان مستقیم نیاز به سنسورهای عجیب و غریب بیشتر.

ایمنی

یک نمونه از حفاظت ورودی در CAT-IV دارای رتبه بندی Fluke 28 Series II Multimeter است

اکثر مولتی متر شامل یک فیوز یا دو فیوز است که گاهی اوقات از آسیب به مولتی متر از بار اضافی در بالاترین محدوده فعلی جلوگیری می کند. (برای ایمنی اضافی، آزمایش های انجام شده با فیوز های ساخته شده در دسترس هستند.) یک خطای معمول هنگام استفاده از یک مولتی متر این است که متر را برای اندازه گیری مقاومت یا جریان، و سپس آن را به طور مستقیم به یک منبع ولتاژ کم امپدانس وصل کنید. اغلب به دلیل خطاهای ناشی از ناپدید شدن متر اغلب به سرعت از بین می رود. اغلب مترهای مخلوط زنده ماندند فیوزهای مورد استفاده در متر باید حداکثر جریان اندازه گیری دستگاه را حمل کنند، اما درصورتی که خطای اپراتور از متر به یک خطای کم امپدانس منجر شود، قطع می شود. مترها با فیوز ناکافی یا ناامن غیر معمول نبودند؛ این وضعیت منجر به ایجاد دسته های IEC61010 برای ارزیابی ایمنی و پایداری متر شده است.

اندازه گیری های دیجیتال به چهار دسته بر اساس برنامه مورد نظر خود، مطابق با IEC 61010-1  و توسط گروه های استاندارد کشور و منطقه ای مانند استاندارد CEN EN61010 تکیه می کنند.

رده I : استفاده می شود که در آن تجهیزات به طور مستقیم به برق متصل نیست

رده دوم : در مدارهای تک فاز نهایی زیر استفاده می شود

رده سوم : در بارهای نصب شده به طور دائم مانند پانل های توزیع، موتورها و خروجی های برق ۳ فاز استفاده می شود

رده چهارم : در مکان هایی که سطح فعلی خطا می تواند بسیار بالا باشد، از قبیل ورودی های سرویس عرضه، پانل های اصلی، متر برق و تجهیزات حفاظت از ولتاژ بالا

هر رده رتبه همچنین حداکثر ولتاژ گذرا امن برای محدوده اندازه گیری انتخاب شده در متر را مشخص می کند.   ردههای دارای امتیاز نیز دارای حفاظت از خطاهای بیش از حد فعلی هستند.  در متریانی که امکان اتصال به رایانه ها را فراهم می کنند، می توان از انزوا نوری برای محافظت از تجهیزات متصل به ولتاژ بالا در مدار اندازه گیری استفاده کرد.

Multimeters با کیفیت خوب طراحی شده برای مطابقت با CAT II و استانداردهای بالا عبارتند از: فیوز سرامیکی ظرفیت شکستگی بالا به طور معمول با ظرفیت بیش از ۲۰ کیلو ولت؛ اینها خیلی کمتر از انفجار مضاعف از فیوزهای شایع تر است.  آنها همچنین شامل حفاظت از انرژی بالا انرژی بالا (فلز اکسید وریستور ) و محافظت از مدار جریان بیش از حد در قالب Polyswitch .

جایگزین DMM

دیجیتال معمولی با کیفیت کلی DMM به طور کلی برای اندازه گیری در سطوح سیگنال بیش از یک میلیوولت یا یک میکروپروپ یا زیر ۱۰۰ مگاوام مناسب است. این مقادیر دور از حد محدودیت های نظری حساسیت هستند و در برخی شرایط طراحی مدار نیز مورد توجه هستند. سایر ابزارها اساسا مشابه، اما با حساسیت بالا، برای اندازه گیری دقیق مقادیر بسیار کوچک یا بسیار بزرگ استفاده می شوند. این شامل نانولولت متر، الکترومترها (برای جریان بسیار کم و ولتاژ با مقاومت بسیار منبع مانند یک تراهوم) و پیکوومترها است . لوازم جانبی برای ملتمترهای معمول بیشتر برخی از این اندازه گیری ها را نیز امکان پذیر می سازد. چنین اندازه گیری ها توسط تکنولوژی در دسترس و در نهایت سر و صدا حرارتی ذاتی محدود می شود .

منبع تغذیه

مترهای آنالوگ می توانند ولتاژ و جریان را با استفاده از قدرت از مدار تست اندازه گیری کنند، اما نیاز به یک منبع ولتاژ داخلی برای تست مقاومت دارند، در حالی که التراسونیک همیشه نیاز به منبع تغذیه داخلی برای اجرای مدار داخلی خود را دارد. متر دستی دستی از باتری استفاده می کند، در حالی که دستگاه های نیمرخ معمولا از برق اصلی استفاده می کنند؛ هر دو روش اجازه می دهد تا متر به آزمایش دستگاه. تست اغلب مستلزم آن است که مولفه تحت آزمون از مدار که در آن نصب شده است، جدا شود، زیرا مسیرهای فعلی جریان یا نشتی ممکن است اندازه گیری را تحریف کند. در بعضی موارد، ولتاژ از مولتی متر ممکن است دستگاه های فعال را روشن، تحریف اندازه گیری، و یا در موارد شدید حتی به یک عنصر در مدار تحقیق مورد آسیب قرار می دهد.

ایمنی

امن ترین (برای هر دو مولتیتر، مدار تحت آزمایش و اپراتور) برای جدا کردن یک جزء از مدار آن و تقریبا همیشه، برای حذف قدرت از دستگاه مورد بررسی است. قبل از آزمایش (و اطمینان از اینکه تمام دستگاه های بزرگ خازنی با خیال راحت تخلیه می شوند)، تمام اتصالات برق را از یک قطعه ای از تجهیزات مبادله حذف کنید. مطمئن ترین انتخاب است. خروج از تجهیزات متصل به منبع تغذیه هنگام انجام اندازه گیری ها باید تنها انتخاب آلی محسوب شود. در میان مسائل دیگر، تعاملات بین تسهیلات زمینی برای تجهیزات آزمایش دیوار و دستگاه تحت آزمایش، که ناامن هستند، می توانند به تست تجهیزات و دستگاه تحت آزمایش ضربه بزنند. این به خصوص به این معنی است که در هر یک از دستگاههای مرتبط با یک خطا، مشکوک یا نادرست وجود دارد. تجهیزات تست باتری ممکن است در چنین شرایطی امن ترین انتخاب باشند.